Na czym polega mądrość kotów?

Na czym polega mądrość kotów?

Zapewne każdy właściciel kota potwierdzi, że jego pupil jest bardzo inteligentnym stworzeniem. Przeciwnicy upierają się przy tym, że koty są głupie bo się nie słuchają i nie można ich wytresować w przeciwieństwie do psów. Kto ma rację w tym konflikcie?

Chyba nie powinno bazować się tylko i wyłącznie opinii właścicieli futrzaków, żeby powiedzieć który z nich jest mądrzejszy bo wynik będzie na pewno wybitnie nieobiektywny. A to wszystko z miłości do tych małych domowników na czterech łapach.

mądrość kotów

Inteligencja kotów

Niezależność kota nazywana także jego nieposłuszeństwem jest właśnie uznawana jako objaw jego mądrości. Ma swoje zdanie i swoją drogę więc nie trzeba mu mówić co ma robić- zdaje się, że tak właśnie funkcjonują koty. Ewolucja obejmująca kilkusetletni odstęp czasowy doprowadziła do tego, że mruczki są bardzo zindywidualizowanymi stworzeniami. Także w ich grupie nie ma przywódcy, któremu powinna podporządkować się reszta. Można więc uznać, iż funkcjonują nieprzewidywalnie a także w pewnym sensie chaotycznie.

Szybkość i chęć uczenia się u kotów

Inteligencji kotom na pewno nie można odmówić a nie zawsze idzie ona wraz z pojęciem mądrością u ludzi. U futrzaków natomiast jest nierozerwalna. Mają wysoko rozwiniętą zdolność kojarzenia wydarzeń oraz umiejętności dotyczące trafnego rozwiązywania wszelkich problemów. Myślę, że każdy kot jest na tyle sprytny i ma te dwie cechy świadczące o jego inteligencji.

Przykładów na mądrość kotów jest mnóstwo, potrafią nauczyć się korzystania z toalety dla ludzi, otwierania sobie drzwi (niestety także lodówki lub szafek w których ukryte są smakołyki). Wszystko co robią jest celowe bo nie lubią się przemęczać. Oczywiście koty nie są zbyt chętne do nauki jeśli chodzi o jakąkolwiek formę tresury co nie oznacza, że nie potrafią się uczyć od kogoś. Raczej że nie mają na to ochoty.

Nauka z wyciąganych wniosków

Futrzaki szybko przyswajają nową wiedzę a może raczej wypadałoby powiedzieć umiejętności, które uważają z jakiś powodów za przydatne. W trybie natychmiastowym używają wiedzę w praktyce. Często koty obserwują ludzi aby zdobyć nowe kompetencje i naśladują ich z powodzeniem. Oczywiście poziom inteligencji zależy od rasy, czasami też w pewnym sensie od właściciela bo oddziałuje na kota w różnych aspektach życia.

Okazuje się też, że koty można nauczyć kilku sztuczek tylko trzeba mieć do nich odpowiednie podejście związane bezpośrednio z naszą cierpliwością. Przykładem jest chyba fakt, że każdy kot umie korzystać z kuwety dopiero jak go do tego przyzwyczaimy. Warto nawiązać więź z kotem ucząc go nowych rzeczy, dzięki czemu jego intelekt będzie się jeszcze bardziej rozwijał.