Obroża dla kota – która będzie najlepsza?

Obroża dla kota – która będzie najlepsza?

obroża dla kota

Obroża dla kota nie wydaje się być niezbędna, a jednak polecana jest wśród całej wyprawki kociej, urządzanej z myślą o ukochanym mruczku. Dzięki niej wiadomo, że kociak ma swojego opiekuna. Ponadto obroże stają się praktyczne, gdy posiadają adresówkę na wypadek zagubienia, bądź też odblaskowe elementy sprawiające, że kot jest dobrze widziany po zmroku. Jak wybrać obrożę dla wszędobylskiego mruczka?

Dla miłośnika wędrówek

Koty mają swój świat, a w tym świecie jest miejsce na eksplorację mniej, jak i bardziej znanych rejonów. Co to oznacza? Że kto wszędzie wejdzie, wdrapie się, wciśnie wręcz! Będzie chciał poznać wszystko naokoło siebie, nawet jeśli wymaga to wspięcia się na wysokie drzewo. Obroża może przyczynić się do zahaczenia, chociażby o gałąź. Bądźmy jednak spokojni. Obroże dla kotów wykonane są w taki sposób, by nasi mruczący pupile mogli się z nich wyswobodzić w takiej sytuacji.

Obroża z tego względu powinna mieć zatrzask, który powoduje jej rozpięcie podczas szarpnięcia. Inne modele posiadają elastyczną gumkę, dzięki czemu bystry kociak bez problemu poradzi sobie z wyswobodzeniem się z niej. Taka obroża będzie zatem wygodna dla kota, zapewni mu bezpieczeństwo, ale i nie przysporzy kłopotów, gdy ten zahaczy nią o jakiś wystający element. Jest estetycznie i praktycznie, dlatego przygotowując wyprawkę dla mruczka, do której można dobrać szereg ciekawych akcesoriów, chociażby ze sklepu zoologicznego online SklepZoologic.pl, warto zastanowić się nad zakupem obroży. A z jakiego materiału będzie odpowiednia?

Materiały na obrożę dla kota

Pod względem wygody użytkowania, czyli zastosowanego materiału, z obrożą dla kota jest podobnie, jak z tą wybieraną dla psa. Ma być wygodnie, bez podrażniania skóry i występowania uczuleń. W przypadku kociaków dobrze sprawdzają się obroże zamszowe – lekkie, wygodne, przyjazne dla skóry.

Tego typu obroże nie mogą również krępować ruchów zwierzęcia. Unika się raczej materiałów sztucznych, które mogą sprzyjać uczuleniom. Jeśli po zdjęciu obroży widać, że coś się dzieje ze skórą kota, należy zaprzestać jej używania i udać się do weterynarza. Poza zamszowymi obrożami, sprawdzają się również parciane, także lekkie, a przy tym bardzo trwałe.

Z adresówką, gadżetami, specjalne?

Kocie obroże, poza funkcjonalnością, mogą być także wysoce estetyczne. Do wyboru mamy sporo kolorów, ciekawych wzorów, ale i „dodatków”. Z praktycznych elementów sprawdza się wspomniana adresówka, która ma zwykle postać niewielkiej płytki, gdzie wpisuje się dane właściciela, numer telefonu i adres.

Spośród typowych gadżetów spotyka się obroże z dzwoneczkami. Nie tylko ciekawie się prezentują, ale i dają szansę na zlokalizowanie pupila oraz uchronienie go przed polowaniem na ptaki czy myszy, bo ciche skradanie się, już nie będzie możliwe. Ostatni praktyczny dodatek, to odblaskowe naklejki, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo poruszania się kociaka po zmroku.

Estetycznie, wygodnie, bezpiecznie

Obroża, która znajdzie swoje miejsce w kociej wyprawce, musi być zatem lekka, wygodna i wykonana z bezpiecznych dla zwierzęcia materiałów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przy okazji była również kolorowa i estetyczna, a nie „tylko” funkcjonalna. Zwracajmy uwagę na wszystkie z powyższych elementów, a nasz kociak z pewnością będzie wdzięczny za sprawienie mu akcesorium, które sprawdzi się na co dzień, nie będzie przeszkadzało w wędrówkach i odkrywaniu kolejnych zakątków, a w razie zagubienia, pozwoli szybko wrócić do właścicieli.